Dbanie o siebie najczęściej kojarzy nam się z dobrym wyglądem zewnętrznym, lecz aby wyglądać zdrowo na zewnątrz, trzeba także być zdrowym od wewnątrz. Odpowiednia dieta oraz uprawianie sportów to tylko część drogi do sukcesu. Raz na jakiś czas powinniśmy przechodzić badania kontrolne, które mogą wykazać nieprawidłowości na wczesnym ich etapie rozwoju. W zależności od naszego wieku, płci oraz stanu zdrowia, powinniśmy wykonywać poniżej opisane badania raz do roku.

USG piersi
Powinno być wykonywane raz do roku u kobiet po 30 roku życia, (jeśli w rodzinie nie było przypadków zachorowania na raka piersi) lub po 25 r.ż. (jeśli były takie przypadki w najbliższej rodzinie). Jeśli kobieta miesiączkuje, badanie powinno się odbyć między 1 a 12 dniem cyklu. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Wynik w postaci wydrukowanych obrazów jest wydawany w trakcie wizyty wraz z opisem.

Mammografia
Jest zalecana kobietom po 40 r.ż , co dwa lata (jeśli w rodzinie nie było przypadków zachorowania na raka piersi), lub po 35 r.ż co roku (jeśli były takie przypadki). Natomiast kobiety, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą powinny to badanie wykonywać raz do roku. Aby wykonać badanie należy mieć skierowanie. Kobiety między 50 a 69 r.ż nie potrzebują skierowania ponieważ wykonują je w ramach programu profilaktycznego co dwa lata. Kobiety miesiączkujące mogą wykonać to badanie między 1 a 12 dniem cyklu.

USG tarczycy
Badanie to zaleca się zarówno kobietom jak i mężczyznom. Objawy w chorobach tarczycy są niecharakterystyczne i przez samego pacjenta mogą nie być traktowane jako objawy jakiejkolwiek choroby, dlatego warto raz do roku wykonać to badanie. Jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Wynik otrzymuje się wraz z opisem tuż po badaniu.

USG jamy brzusznej
Jest szczególnie zalecane osobom, u których w rodzinie występowały nowotwory przewodu pokarmowego oraz u mężczyzn z przerostem prostaty. W trakcie badania oceniane są między innymi wątroba wraz z drogami żółciowymi, trzustka, śledziona, nerki oraz pęcherz moczowy. Badanie wykonuje się jedynie po wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu.