Czy wiesz, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet?

Czy wiesz, że  w Polsce rocznie stwierdza się 11000 zachorowań i 5000 zgonów właśnie
z powodu raka piersi?

Czy wiesz, że możesz pomóc samej sobie i być pierwszą przed rakiem?

Dlaczego to tak ważne?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że zachorowalność na raka piersi systematycznie rośnie, a lekarze alarmują – jedna na trzy kobiety nie bada swoich piersi
z powodu strachu. Obawiają się, że odkryją coś niepokojącego i wolą o tym nie wiedzieć.

Czy warto się bać? Wykrycie nowotworu piersi na wczesnym etapie zwiększa szansę na całkowite jego wyleczenie. Poza tym 90% zmian obserwowanych w piersiach stanowią zmiany nienowotworowe, więc warto się przemóc i regularnie badać.

Samodzielne badanie piersi to pierwszy krok do wykrycia zagrożenia!

Kiedy się badać?

Samodzielne badanie piersi powinna regularnie, raz na miesiąc, wykonywać każda kobieta, która ukończyła 20 rok życia.

Samobadanie piersi należy wykonywać kilka dni po miesiączce – między 6 a 9 dniem cyklu (najlepiej ustalić jeden, zawsze ten sam dzień, w którym będziesz badać swoje piersi).

Jak się badać?

Stojąc przed lustrem:

Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się, czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, zmienionej, przebarwionej skóry, czy się nie marszczy lub nie jest napięta w nienaturalny sposób. Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź, czy nie wydostaje się z niej płyn. Zaobserwuj czy brodawka nie uległa nienaturalnemu wciągnięciu.

Będąc pod prysznicem:

Połóż jedną rękę z tyłu głowy, a drugą na piersi. Lekko naciśnij trzema środkowymi palcami
i zataczaj wokół brodawki kółeczka kierując się ku obwodowi piersi. Powtórz to samo z drugą piersią. Szukaj zmian, które są nowe, zaskakujące, wcześniej nie występujące w piersiach. Mogą to być zarówno guzki, zgrubienia, wałeczki skórne jak i inne zaburzenia architektury piersi. Zmiany te nie muszą boleć i najczęściej nie bolą.

Co zrobić jak wykryjesz coś nowego, niepokojącego?

Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem. Jeśli zauważysz zmianę, której wcześniej nie było w piersiach, jeżeli coś Cię zaniepokoi – koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj usg.

Serdecznie zapraszamy do GorisMed, gdzie radiolodzy z wieloletnim ponad 20-letnim doświadczeniem w badaniu piersi skonsultują Twój problem i wykonają stosowne badanie (usg lub mammografię – w zależności od objawów, wieku, budowy piersi). W GorisMed posiadamy nowoczesny cyfrowy mammograf oraz aparaty usg dedykowane do badania piersi.

Pamiętaj! To Twoje piersi i Ty możesz znać je najlepiej. Naucz się samodzielnie je badać
i badaj systematycznie! Tylko w ten sposób możesz wygrać z rakiem!