Czy wiesz, że wątroba …

    • jest jednym z kluczowych organów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu?
    • pełni równocześnie około 500 różnych funkcji ?
    • posiada duże zdolności regeneracyjne ?
  • to największy ludzki narząd ?
  • powiększa się w czasie aktywności o ponad 40% ?
  • w 10% składa się z tłuszczu ?

Gdzie jest moja wątroba?

Organ ten umiejscowiony jest w  górnej części jamy brzusznej, z prawej strony, za prawym łukiem żebrowym. Od góry graniczy z przeponą, a od przyśrodka i dołu styka się z żołądkiem i jelitami. Część wątroby sięga aż do lewego podżebrza. Zbudowana jest z hepatocytów – tak nazywamy komórki wątroby, które odpowiedzialne są za wiele zadań w organizmie.

Wątroba a alkohol – wróg czy przyjaciele ?

Bardzo ważnym zadaniem wątroby jest metabolizowanie alkoholu, więc jest ona szczególnie podatna na uszkodzenia powodowane właśnie przez alkohol. Z tego powodu, w przypadku regularnego spożywania napojów wysokoprocentowych może ona zostać poważnie uszkodzona.

Alkoholowe uszkodzenie wątroby, co obejmuje?

Intensywne picie alkoholu prowadzi do stłuszczenia wątroby, hepatopatii alkoholowej oraz marskości.

Jak często i u kogo?

Kobiety są bardziej wrażliwe na uszkodzenia wątroby przez alkohol niż mężczyźni. Szkodliwa dawka jest u nich kilkakrotnie mniejsza, a postępy choroby szybsze. Szczyt zachorowalności u mężczyzn przypada na 40-55 r.ż, natomiast u kobiet 10 lat wcześniej. Poza tym choroby wątroby rozwijają się szybciej u osób cierpiących na choroby przewlekłe i długotrwale stosujących leki – wątroba z jednej strony jest przeciążana i uszkadzana przez leki, które metabolizuje, a z drugiej – przez alkohol.

Gdzie się udać?

Chcesz bliżej poznać swoją wątrobę i dowiedzieć się, w jakim jest stanie i co zrobić, aby funkcjonowała prawidłowo?

Zapraszamy do Goris-Med – spotkasz tu wykwalifikowanych radiologów, którzy przy pomocy wysokiej klasy sprzętu wykonają profilaktyczne lub kontrolne usg narządów jamy brzusznej (w tym ocenę Twojej wątroby).

Pamiętaj, że bycie zdrowym to największa przyjemność, jaką możesz zafundować swojemu organizmowi.