Do zakochania jeden krok, a trzy kroki do zdrowia !

               

„ Mijają dni, miesiące, lata” – śpiewał Andrzej Dąbrowski. Natomiast lekarze donoszą, że mija czas, a tylko w Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności z powodu raka piersi. Prognozy nie są optymistyczne, a rak piersi to najczęściej występujący nowotwór na świecie. Dlaczego tak się dzieje?

Eksperci nie mają złudzeń i donoszą, że kuleje profilaktyka !!!

Naprawdę nie trzeba dużo, wystarczy zrobić trzy kroki, by wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie, zacząć leczenie i wygrać walkę z chorobą.

Czy jesteście Państwo gotowi do tańca?

KROK 1 – SAMOBADANIE  PIERSI

Podstawowym badaniem, które każda kobieta powinna wykonywać po ukończeniu 20. roku życia jest samobadanie piersi. Należy przeprowadzać je kilka dni po miesiączce – między 6 a 9 dniem cyklu (najlepiej ustalić jeden, zawsze ten sam dzień, w którym będziesz badać swoje piersi).

Badanie to pozwala wykryć pojedyncze guzki i zgrubienia. Powodem do niepokoju powinna być przede wszystkim zmiana kształtu lub symetrii piersi. Większość zmian nowotworowych występuje w postaci guzów organicznych, łatwo wyczuwalnych i bezbolesnych.

Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem. Jeśli zauważysz zmianę w piersiach, jeśli wyczujesz coś, czego wcześniej nie było, jeśli coś Cię zaniepokoi – czas na krok nr 2…

 KROK 2 – USG PIERSI

To nieinwazyjna, bezbolesna, całkowicie bezpieczna metoda profilaktyki i diagnostyki piersi. Nie ma przeciwskazań do przeprowadzenia tego badania, można je powtarzać w krótkich odstępach czasowych. Badanie usg piersi jest na tyle bezpieczne, że może mu się poddać każda kobieta, także w ciąży oraz karmiąca piersią.

Badanie usg zalecane jest kobietom między 20. a 40. rokiem życia, a po czterdziestce stanowi uzupełnienie badania mammograficznego.

USG piersi umożliwia ocenę struktur gruczołu sutkowego, charakter tkanki, z której zbudowane są piersi oraz obecność zmian, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym oraz zauważalne wzrokowo. Pozwala ono również na różnicowanie zmian torbielowatych i litych oraz ocenę wielkości i granic zmian ogniskowych.

W przypadku wątpliwości po samobadaniu oraz usg piersi należy wykonać krok 3…

KROK 3 – MAMMOGRAFIA

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu. 

Mammografię należy wykonywać w ciągu pierwszych 12 dni cyklu miesiączkowego. Zgodnie z zaleceniami Towarzystwa Onkologicznego zalecane jest ono:

– kobietom od 40. do 50. roku życia – co dwa lata,

– kobietom między 50. a 69. rokiem życia – również co dwa lata za wyjątkiem  za wyjątkiem kobiet u których wystąpiła mutacja genowa BRCA 1, BRCA 2 lub u których w najbliższej rodzinie wystąpił rak piersi – wówczas badanie mammograficzne powinno być powtarzane co 12 miesięcy.

– kobietom od 70 roku życia – co dwa lata.
 

Wystarczą tylko TRZY KROKI, aby pozostać zdrową i szczęśliwą !!!

Goris-Med i jego drużyna serdecznie ‘zapraszają Cię do tańca’ – to właśnie u nas możesz skorzystać z pomocy doświadczonych radiologów, to u nas wykonasz mammografię oraz usg piersi, to u nas znajdziesz sprzęt wysokiej jakości. A zatem… czy dasz się porwać do tańca ?

Czekamy na Ciebie ?