czy wiesz, że …

– połowa Polaków ma za wysoki poziom cholesterolu?

– 65% osób, których ten problem dotyczy, nie zdaje sobie z tego sprawy?

Czym jest cholesterol i jaką rolę odgrywa?

Cholesterol jest naturalną substancją występującą w organizmie człowieka. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania komórek, stanowi ważny komponent błon komórkowych, niezbędny do syntezy witaminy D, hormonów i kwasów żółciowych, które wspomagają trawienie. Poza tym poprawia działania receptorów serotoniny w mózgu.

Poziom cholesterolu określa się za pomocą badania krwi, które zleca internista lub lekarz rodzinny. Gdy zostanie zlecone badanie zwane lipidogramem (profil lipidowy), sprawdzany jest w nim również poziom frakcji cholesterolu oraz trójglicerydów.

Dlaczego za wysoki? Zagrożenia?

Za podwyższony poziomu cholesterolu może odpowiadać wiele czynników:

  • skłonności genetyczne – może się okazać, że twoi przodkowie cierpieli na hipercholesterolemię, czyli zaburzenie lipidowe, które sprzyja rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia zawału serca.
  • brak odpowiedniej ilości ruchu, który może doprowadzić do nadwagi
  • wiek – poziom cholesterolu wzrasta po 30. roku życia
  • nieodpowiednia dieta – w dobie fast foodów, spożywamy dużą ilość tłuszczów nasyconych, bardzo szkodliwych dla zdrowia
  • palenie papierosów – obniża ono poziom lipoprotein HDL, a naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniom.

Każdy z tych czynników poprzez podnoszenie poziomu cholesterolu we krwi może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia! Im wyższe stężenie cholesterolu, tym większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym głównie zawału serca. To również większe prawdopodobieństwo udaru mózgu. Gdy zły cholesterol odkłada się w ścianach tętnic i przybiera postać złogów, powoduje zwężenia i usztywnienie naczyń, co może prowadzić do miażdżycy. Natomiast, gdy odkłada się w skórze może powodować tworzenie się guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa oraz zmianę wyglądu stóp, ich dotkliwy ból i dyskomfort w łydkach.

Bądź świadomy i wykonuj regularnie profilaktyczne badania krwi. Jeśli Twojego lekarza coś zaniepokoi, zapraszamy do nas, do Goris-Med. Wykonasz tutaj odpowiednie badania: usg tętnic domózgowych, aorty, tętnic biodrowych oraz usg doppler tętnic kończyn dolnych.

Sprawdź stan swoich naczyń krwionośnych, serdecznie zapraszamy ????