Aparat RTG

PAUSCH COMBI ELEVATOR II –

aparat rentgenowski, który umożliwia wykonanie zdjęć radiologii klasycznej w tym m.in. zatok, klatki piersiowej, kręgosłupa, czaszki, żeber i stóp. Zdjęcia RTG są wykonywane na stojąco, siedząco lub leżąco, w zależności od rodzaju badania.

Wysokiej klasy sprzęt pozwala na otrzymanie bardzo dobrej jakości obrazów przy niewielkiej ekspozycji pacjenta na działanie promieniowania RTG.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie pracujemy z wykorzystaniem radiografia cyfrowej (Digital Radiography) – to w pełni cyfrowa technika wykonywania zdjęć rentgenowskich.

Forma ta umożliwia pełną digitalizację wszystkich danych oraz uzyskanie wysokojakościowych zdjęć. Dzięki zastosowaniu radiografii cyfrowej bezpośredniej zyskać można doskonałej jakości obraz, który może być analizowany oraz dowolnie przetwarzany tak, by dokładnie obejrzeć wyszczególniony fragment ciała. Poza tym cyfrowy obraz radiograficzny umożliwia diagnostykę różnych struktur (kości, tkanki miękkie) z jednej ekspozycji oszczędzając pacjentowi dodatkowych dawek promieniowania.

W miejsce tradycyjnej błony fotograficznej lub kasety z płytą fosforową umieszczono specjalny detektor DR. Flat Panel Detector, który odczytuje obraz powstały w wyniku promieniowania i przekazuje go bezpośrednio do komputera. Detektor należy umieścić za częścią ciała lub innym obiektem, który następnie jest prześwietlany promieniami X. Promieniowanie to tworzy obraz prześwietlanego obiektu na detektorze. Tak zaawansowana technologia pozwala na pominięcie procesu skanowania kasety, który występuje w systemach CR, co powoduje jeszcze szybsze i dokładniejsze uzyskanie obrazów RTG. Informacje z detektora DR przekazywane są w sposób bezprzewodowy lub za pomocą kabla. Następnie cyfrowy obraz może być następnie przetworzony za pomocą oprogramowania.