Tarczyca – gruczoł w kształcie motyla

 

Theodor Kocher to szwajcarski chirurg, który przyczynił się do lepszego poznania zarówno fizjologii jak i patologii najważniejszego gruczołu dokrewnego człowieka – TARCZYCY.
W 1909 otrzymał Nagrodę Nobla za swoje badania związane z gruczołem tarczowym.

Co to jest tarczyca? Jak i gdzie ją badać? Dlaczego w ogóle powinna cię interesować?

Znajduje się z przodu szyi, w jej dolnej części i kształtem przypomina skrzydła motyla – zbudowana jest z dwóch płatów: prawego i lewego połączonego cieśnią. Produkuje hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, takie jak: tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina. Poza tym odgrywa kluczową rolę w procesach tlenowego metabolizmu, zachowania bilansu energetycznego, produkcji ciepła i nie tylko.

CHOROBY TARCZYCY – co piąty Polak ma lub miał chorą tarczycę !!!

Nadmiar albo niedobór hormonów tarczycy może zaburzyć funkcjonowanie wielu narządów
i układów, a nawet zagrażać życiu pacjenta. Chorobami z którymi mierzą się nasi rodacy to choroby  autoimmunologiczne, do których zaliczamy Hashimoto  związane z niedoczynnością tarczycy oraz chorobą Gravesa-Basedowa związaną z nadczynnością tarczycy.

OBJAWY CHORÓB TARCZYCY – skąd mam wiedzieć że potrzebuję pomocy ???

Otóż objawy mogą być bardzo różne i w dużej mierze zależą od przyczyn i rodzaju choroby. Wśród najczęstszych zaobserwowanych objawów nadczynności tarczycy możemy wymienić: powiększenie tarczycy, spadek masy ciała i przyspieszenie czynności serca oraz tempa przemiany materii, a także wytrzeszcz. Natomiast w przypadku niedoczynności tarczycy do objawów zwykle zgłaszanych przez pacjenta należą: ciągłe uczucie zimna, wzrost masy ciała, spadek nastroju i drażliwość, a także obniżenie stopnia przemiany materii i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

BADANIA TARCZYCY – gdzie i kiedy się udać ???

  • Zbadaj swoją krew (stężenie hormonów tyreotropowy (TSH), trójjodotyroniny (FT3), tyroksyny (FT4), stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) oraz przeciwciał przeciwko peroksydazie (anty-TPO).
  • Zrób usg tarczycy, które umożliwia zobaczenie i określenie jej wymiarów, kształtu
    i objętości. W badaniu widoczna jest także struktura tkanki tego gruczołu, co pozwala wykryć torbiele, zwapnienia, guzki oraz nieprawidłowe unaczynienie.
  • Udaj się do endokrynologa.

DOBRA WIADOMOŚĆ –  zapraszamy do GorisMed !!!

Nasza placówka oferuje badania usg wykonywane przy pomocy nowoczesnych aparatów oraz pod opieką wybitnych specjalistów.

Badania tarczycy są dostępne również w pakietach w korzystnych cenach.

Zrób sobie prezent i zadbaj o siebie, swoją tarczycę, o swoje dobre samopoczucie ?