Badania USG


Tłumaczenia ustne

Piersi

Nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna metoda profilaktyki i diagnostyki chorób piersi. To badanie zalecane kobietom poniżej 35-lat, a także powyżej 40 roku życia — jako dopełnienie badań mammograficznych. USG piersi nie wymaga specjalnych przygotowań.

Jamy brzusznej

Zalecane jest pacjentom borykającym się z m.in. ostrymi i przewlekłymi bólami brzucha, podejrzeniu kamicy nerkowej oraz problemach z wypróżnianiem się. Dla uzyskania jak najlepszego obrazu i dokładnej oceny narządów pacjent powinien zastosować się do kilku wskazówek.

Tarczycy, węzłów chłonnych szyi, ślinianek

Podstawowe badania w zakresie diagnostyki patologii szyi. Są bezpieczne i bezbolesne, nie wymagają szczególnych przygotowań. Wśród wskazań do wykonania tych badań są m.in. powiększenie i ból węzłów chłonnych, powiększenie tarczycy oraz kontrola stanu zdrowia po przebytych zabiegach.

Badania dopplerowskie

Pozwala m.in. na ocenę szerokości tętnic i ciągłości ich ścian, a także na wykrycie świeżej zakrzepicy żylnej lub stanu zapalnego naczyń żylnych. Badania dopplerowskie zaleca się pacjentom z zawrotami głowy, szumami usznymi, bólami kończyn dolnych, obrzękami nieznanego pochodzenia czy z podejrzeniem zakrzepicy. Badanie dopplerowskie jest bezbolesne.

Jąder

Jedno z najskuteczniejszych badań w diagnostyce chorób jąder i moszny. Badanie całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Zalecane m.in. w przypadkach nagłego bólu, zaczerwienienia moszny i jąder, urazów, czy wystąpienia wyczuwalnych guzów i zgrubień.

Nerwów

Szczególnie zaleca się osobom, które doznały urazów i odczuwają silne bóle, które mogą być spowodowane uszkodzeniem nerwów. Badanie pozwala także w diagnostyce zmian zachodzących w obrębie nerwów. Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań, ale konieczne jest dostarczenie wyników poprzednich badań.

Płuc

Bezbolesne i bezinwazyjne badanie. Może być wykonane jako dopełnienie obrazu RTG, a w przypadku ciężarnych – jako badanie wiodące. USG płuc jest zalecane pacjentom skarżącym się na problemy z oddychaniem, krwawienie podczas kaszlu, urazy klatki piersiowej oraz uciążliwy i długotrwały kaszel.

Tkanek miękkich-powłok

Wykonuje się, by wykluczyć lub wykryć guzy i przepukliny, a także m.in. w przypadku braku czucia. USG tkanek miękkich także wspiera proces leczenia tkanki mięśniowej. Takie uszkodzenia są zazwyczaj bardzo bolesne, a doświadczyć ich można praktycznie każdego dnia.

USG wszystkich stawów

Badanie zalecane w diagnostyce patologii wszystkich stawów, m.in. ramiennego, nadgarstka, skokowego, ścięgna Achillesa czy palców. Jest bezbolesne, bezpiecznie i trwa około 15 minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania, a pozwala wyznaczyć właściwe kierunki leczenia w przypadkach m.in. ostrego lub przewlekłego bólu stawów, wystąpienia guzów i ganglionów oraz ocenę zmian pourazowych.